Zestawienie bibliotek e-learningowych

Dowiedz się jakie zasoby do tworzenia kursów udostenia Lectora, Ariculate, iSpring. Ile to kosztuje i co za to dostaniesz.

W skrócie:

Ceny

Lectora Silver – 899 USD
iSpring Suite MAx – 970 USD
Articulate 360 – 999USD

Liczba zasobów

Lectora 120 mln
Articulate 7 mln
iSpring 70 tys

Zwycięzca

Porównując ceną i liczbę zasobów to najlepszą bibliotekę ma Lectora.

W dzisiejszym wpisie zajmiemy się porównaniem bibliotek e-learningowych 3 programów. Będą to programy: Articulate 360, iSpring Suite Max, Lectora, czyli najpopularniejsze programy na polskim rynku.
Producenci programów prześcigają się w promocji swoich narzędzi autorskich. Jednym z wabików na Klientów ma być biblioteka gotowych zasobów e-learningowych, która ułatwi nam prace w kursie i zdecydowanie ją przyspieszy. Poznajmy zatem dokładnie owe biblioteki e-learningowe, ile trzeba za nie zapłacić i co wchodzi w ich skład.

Co wchodzi w skład bibliotek e-learningowych? Są to:

  • Postacie gotowe do wstawienie do kursu, scenki,
  • Zdjęcia
  • Tła – oczywiście tłem może być zdjęcie, ale tutaj mamy na myśli bardziej tła do scenek, gotowe lokalizacje. Tła – lokalizacje zazwyczaj nie maja w grafice osób; lokalizacja ukazana jest z perspektywy oddalenia aby móc wstawić do niej swoje postacie.
  • Ikony
  • Szablony kursów
  • Interakcje – czyli pojedyncze slajdy z linią czasową, procesem, pytaniem itp. Często są one też elementami szablonów kursów.
  • Bogate biblioteki e-learningowe mają także w zasobach: wideo, audio, pliki źródłowe.

Ile trzeba za to zapłacić?

iSpring oferuje dostęp do biblioteki e-learningowej w programie iSpring Suite Max. Koszt nabycia rocznej subskrypcji tego programu to 970 USD.

Articulate oferuje dostęp do biblioteki w ramach rocznej subskrypcji Articulate 360 i kosztuje to od 999 USD (plan indywidulany) do 1299 USD (plan zespołowy).

Lectora oferuje dostęp do biblioteki e-learningowej w ramach rocznej subskrypcji Lectora Silver Plan za 899USD lub Lectora Gold Plan za 1299 USD.

Najważniejsze: co jest w bibliotece?

iSpring Suite Max. Na stronie internetowej producent podaje takie liczby zasobów: 450 szablonów slajdów, około 65000 postaci (212 postaci po 300 zdjęć), 1025 teł do lokalizacji, 1400 ikon i przycisków (np.: radio buton). Choć na stronie producenta tego nie podano to w programie do wykorzystania mamy tzw. obiekty czyli zdjęcia PNG przedmiotów jak telefon, notatnik, długopis itp. Producent nie podaje łącznej ilości zasobów swojej biblioteki. Musimy obliczyć ją zatem sami i będzie to około 70 000 zasobów. Dużo? Mało? Zdecydowanie jest to liczba zasobów bardzo mała. Jasnym punktem biblioteki iSpring Suite Max są ciekawe i bogate zasoby postaci gdyż mamy ich 212.

Articulate 360. Producent przedstawienia nam ofertę biblioteki hasłem: „ponad 7 milionów stale rozwijanych zasobów do kursu”. 7 milionów konta ok. 70 tys w iSpring, czyli 100 razy więcej. Sprawdźmy co jest w bibliotece: zdjęcia, postacie, audio, wideo, szablony slajdów. Zdecydowana większość biblioteki to zdjęcia. Nie znamy dokładnej liczby zasobów zdjęć, ale będzie ich …. ponad 95%. Konkretne liczby producent podaje przy postaciach: 100 000 … kombinacji. Co to oznacza? Ile jest tych postaci? Jest ich zaledwie kilkadziesiąt, czyli mniej niż w iSpring (212 postaci). Dlaczego Articulate podaje, że jest ich 100 000? Otóż postacie z Articulate mogą patrzeć w lewo, do przodu i na prawo. Możemy zmienić ich wyraz twarzy oraz gest. Producent policzył zatem możliwe kombinacje gestów x wyraz twarzy x perspektywa. Taki układ postaci / możliwość ich stosowania ma duże zalety gdyby nie jedna kluczowa wada: postaci jest bardzo mało i bez przedmiotów. Z kolei gotowych do zastosowania slajdów do kursu mamy do dyspozycji kilkaset.

Lectora. Od niedawna właścicielem programu Lectora jest eLearning Brother – firma znana z największej biblioteki elearningowej na świecie do programów: Lectora, Articulate, Captivate, PPT, Affter Effect, Camtasia. Z tego powodu Lectora oferuje – uwaga – ponad 120 milionów zasobów biblioteki elearningowej. Do dyspozycji mamy ponad 100 000 zdjęć postaci w różnych pozach. Postacie dostępne są z różnych branż zawodowych a także jest zestaw osób z niepełnosprawnościami. Mają nie tylko różne pozy, ale używają często przedmioty. Bez wątpienia ilość i jakość postaci w bibliotece Lectora jest najlepsza. Dostajemy 89000 ikon i co ciekawe możemy też pobrać je w formacie EPS do edycji. Dostajemy ponad 1500 szablonów slajdów w tym gry i quizy. Konkurencja nie oferuje szablonów gier (np.: milionerzy – pomijam fakt, że w iSpring techniczne gry nie zrobimy). Pobrać możemy nie tylko konkretny szablon slajdu, ale także paczkę zip z plikami graficznymi wykorzystanymi w slajdzie, projekcie, grze. Część szablonów do Lectora oraz Captivate jest responsywna co jest nieosiągalne dla iSpring i Articulate (brak opcji projektowania kursów responsywnych). Jeśli w firmie korzystasz z PowerPointa to dostępnych jest ponad 9000 szablonów slajdów PPT jako bonus firmowy. I na koniec zestaw 1500 organów i wideo z branży medycznej. Lectora posiada też największą ilość zdjęć, wideo i audio do zastosowania w kursie – ponad 120 milionów plików. Na tle konkurencji ta liczba zasobów deklasuje Articulate i iSpring. Dla zaawansowanych użytkowników ciekawą opcją są szablony kursów z wbudowanymi akcjami i skryptami raportującymi do xAPI.

.

Zwycięzca?

Zwycięzcom tego zestawienie jest Lectora. Bezsprzecznie przejęcie programu Lectora przez producenta zasobów e-learningowych, czyli eLearnig Brothers dało temu programowi kolosalną przewagę na konkurencją. Ilość zasobów postaci, zdjęć, wideo i audio jest wielokrotnie większa niż u konkurencji. Do tego dostajemy nie tylko szablony slajdów w tym responsywnych, ale też mini gier i quizów. Otrzymamy dostęp do plików źródłowych grafik wykorzystanych w szablonie slajdu czy ikonach. Zaawansowani użytkownicy e-learningu ucieszą się z akcji komunikujących się w standardzie xAPI.

.

Dodatkowe usługi

Oferujemy pełne wsparcie Klienta w dziedzinie e-learningu. 
Poznaj naszą ofertę usług i produktów.

 

Szkolenia

Uczymy jak obsługiwać narzędzia elearningowe w tym Lectora. Szkolenimy także z innych programów

Platforma e-learningowa

Wdrażamy platformy e-learningowe dwóch rodzajów: popularny Moodle oraz dwie platformy dla WordPress

Sklepy z kursami

Wdrażamy strony www ze sklepami dedykowanymi sprzedaży produktów wirtualnych w tym kursów online

Produkcja kursów

Tworzymy kursy i testy na zlecenie Klienta. Kursy tworzymy w programie Lectora i innych