Kursy responsywne w
e-learningu

Dowiedz się jakim programem stworzysz kursu responsywne. Czy będzie to Lectora, Ariculate, iSpring? Ile to kosztuje i co za to dostaniesz.

W skrócie:

Ceny

Lectora Silver – 899 USD
iSpring Suite Max – 970 USD
Articulate 360 – 999USD

Opinia

Jedynie Lectora pozwala na projektowanie 100% własnych kursów responsywnych. 

Biblioteka

Sprawdź porównanie bibliotek elearningowych Lectora, iSpring i Articulate.

Poznamy dziś techniczne możliwości projektowania kursów responsywnych popularnych narzędzi autorskich wraz z cenami. Zestawione zostaną oferty programowe 3 producentów: eLearning Brothers, Articulate i iSpring.

Jakie programy i za ile oferują trzej sprzedawcy:

    eLearning Brothers oferuje nam Lectora w 3 pakietach cenowych. Kosz najtańszego pakietu to 899 USD. Każdy z tych pakietów ma takie same możliwości projektowania kursu responsywnego gdyż wszystkie korzystają z narzędzia Lectora. Pakiet najtańszy to Lectora  online a droższe pakiety to online i desktop.

    Articulate oferuje nam pakiet Articulate 360 w cenie 999 USD lub Articylate Storyline 3 w cenie 1398 USD. Zatem w obu ofertach programowych możemy skorzystać z Storyline 3 i 360 (to niemal te same programy) oraz z Rise w pakiecie Articulate 360. Zatem tutaj do opisania są 2 programy Storyline 3/360 i Rise.

    iSpring oferuje nam iSpring Suite i iSpring Suite Max. Cena od 770 USD do 970USD. Mamy tu podobną sytuację jak w Articulate ze Storyline. Oba pakiety korzystają do budowy kursu z tego samego narzędzia Suite. W Suite Max mamy jeszcze dodatkowo program iSpring Page. Jest to mniejszy odpowiednik Rise od Articulate.

    Reasumując mamy 5 programów do tworzenia kursów responsywnych:

    Lectora, Storyline 3/360, Rise, iSpring Suite i iSpringPage.

      KREATORY kurów Rise i iSpring Page

      Dwa spośród pięciu opisanych programów to „predefiniowane” narzędzia online: Rise i iSpring Page. Obsługi tych programów jest prosta i nie musimy poświęcić wiele czasu na naukę obsługi. Kursy z nich powstające są responsywne i … dość podobne do siebie. Oba programy mają wspólny pomysł na układ kursu, nawigację, menu, zdjęcie na stronie tytułowej, zasady działania. Rise i iSpring Page to programy mające określone funkcje. Powiedziałbym kreatory kursów z dostenych funkcji. Programy te nie pozwalają nam na pełną dowolność tworzenia kursu, nawigacji, akcji. Nie mają opcji dodania dowolnych akcji, warunków, punktacji, nawigacji, organizacji testów itd.

      iSpring Page to bardzo prosty program, w którym możemy dodać tylko tekst + cytat, zdjęcie, video i w zasadzie to wszystko. Stworzyć możemy nawigację liniową oraz skorzystać z 3 typów pytań. W iSpring Page jest zdecydowanie za mało funkcji by nazywać go narzędziem do tworzenia kursów. Co najwyżej mogą być to mikro kursy. Dodajmy bardzo proste mikro kursy.

      Dużo więcej fukncji możemy wykorzystać w Rise. Tutaj dochodzą funkcje przedstawienia kontentu w postaci kroków, okien popup, galerie zdjęć, zakładek, więcej typów pytań testowych i opcji zmiany tekstu. Rise jest zdecydowanie bardziej zaawansowanym programem do tworzenia kursów mobilnych niż iSpring Page. Zadowoli on wielu Klientów swoimi funkcjami i wyglądem końcowym kursu. Można w nim stworzyć szybko oraz łatwo ładny kurs mobilny. Warunkiem koniecznym stworzenia takiego kursu jest iż nasza treść szkolenia i  pomysł na kurs zmieści się w ramach dostępnych funkcji Rise. Bardzo często okazuje się, że już „przeciętny kurs” elearningowy nie da się upchnąć w Rise. Brak akcji, warunków, zaawansowanych ustawień testu powoduje, że program ten nie dorównuje funkcjonalnościami i możlwiościami tworzenia kursów jakie ma Lectora i Storyline.

      Oba programy (Rise, iSpring Page) mają bardzo ograniczone możliwości dostosowania interfejsu kursu. W zasadzie interfejs jest narzucony jest z góry a w stylistce kursu możemy pozamieniać kolory wiodące.

      Lectora, Articulate, iSpring Suite – SKALOWANIE

      Pozostałe 3 programy to Lectora, Storyline i iSpring Suite. W programach tych stworzone przez nas treści stają się responsywne przez skalowanie oraz w Lectora przez projektowanie kursu na 5 urządzeń.

      Co oznacza owo skalowanie? Oznacza to, że projekt kursu wykonujemy jeden raz a następnie jest on proporcjonalnie pomniejszany do rozmiaru tabletu i telefonu. Powoduje to gigantyczne problemy dla użytkowników kursów. Problemy są tak duże, że naszym zdaniem nie może być tutaj mowy o responsywności kursu. Za przykład niech posłuży kurs wyświetlany na telefonie w pionie. W takim układzie kurs wyświetla się na poziomo zaś nad kursem i pod kursem jest czarny kolor zajmujący pół ekranu smartphona. Porażka. Nieczytelna porażka. Podobnie – choć tylko nieco lepiej- jest na tablecie w pionie. Uzyskamy podobny efekt (pół ekranu czarnego) choć widok kursu będzie nieco większy. Lepiej sytuacja wygląda w poziomie. Tutaj na telefonie zazwyczaj zajęty jest cały ekran, ale może być problem z czytelnością tekstu oraz z wszelkimi interakcjami (trudno kliknąć w przycisk, wywołać akcje). Najlepiej sytuacja wygląda na tablecie w poziomie: w tym przypadku kursy zazwyczaj wypadają dobrze. Bardzo ciekawą opcję skalowania ma Lectora: skalowanie kursu do szerokości ekranu. Gdy zaprojektujemy kurs w rozmiarze około 1000-800px Lectora może nam go przeskalować także „w górę” do większego rozmiaru ekranu. Jest to bardzo ciekawa opcja gdy nie wiemy na jaką wielkość ekranów laptopów i monitorów projektować kurs. Podobnie jest w iSpring.

      Lectora – PROJEKTOWANIE

      Na koniec została opcja projektowania kursów na 5 osobnych widoków w Lectora. Działa to podobnie jak w Adobe Captivate. Daje nam niemal nieograniczone możliwości tórzenia kursów na poziomie zaawansowania jak w Storyline i to w 100% responsywnych. Takiej funkcji nie zajdziemy w iSpring i Articulate Storyline 3/360.

      Lectora w trybie responsywnego projektowania ma 5 podglądów ekanów na: PC, telefon oraz tablet w pionie i poziomie. Wszystkie materiały do kursu dodajemy jeden raz: tekst, zdjęcie, wideo, audio. Także jeden raz tworzymy pytanie, komentarz, akcje, warunek, grupę. Jedyne co musimy zrobić to rozmieścić te elementy kursu na 5 różnych podglądach. Coś jak przy budowaniu strony www na motywie Elementor czy Divi. Każdy z 5 trybów podglądu ma domyślnie ustawiony rozmiar ekranu. W każdej chwili możemy ekran ten dodatkowo wydłużyć. Materiał dodany do kursu możemy dowolnie rozmieścić, np.: tekst i zdjęcie na urządzeniach w poziomie mogą być obok siebie, zaś na urządzeniach w poziomie nad/pod sobą. Dodatkowo materiał (tekst, zdjęcie itd) w telefonie mogże być pomniejszone a w tablecie powiększone.

      W Lectora mamy 100% kontroli nad layoutem Naszego kursu o czym nie ma mowy w Rise czy iSpring Page. Rozmieszczamy gdzie i jak chcemy nawigację kursu, menu. Stosujemy dowolne grafiki. Bardzo ciekawą opcją jest kotwica pozycji. Pozwala ona nam przypiąć dany element do strony kursu np: nawet gdy wydłużymy ekran slajdu. Dla przykładu jak w telefonie wydłużymy ekran do 3000px (by suwać go palcami góra-dół) to menu kursu możemy zakotwiczyć w dowolnym miejscu tak by nawigacja była zawsze pod ręką kursanta.

      Projektowanie kursów resposywnych to złożony temat. Dla jednych autorów najlepszym wyjściem będa kreatowy dla innych profesionalne narzędzia jak Lectora. Z całą pewnościa spośród tych 3 programów (Lectora, iSpring, Articulate) tylko Lectora pozwala projektować kursy responsywne w jakich zrobimy dowolne menu, nawigację, testy idt.

      Dodatkowe usługi

      Oferujemy pełne wsparcie Klienta w dziedzinie e-learningu. 
      Poznaj naszą ofertę usług i produktów.

       

      Szkolenia

      Uczymy jak obsługiwać narzędzia elearningowe w tym Lectora. Szkolenimy także z innych programów

      Platforma e-learningowa

      Wdrażamy platformy e-learningowe dwóch rodzajów: popularny Moodle oraz dwie platformy dla WordPress 

      Sklepy z kursami

      Wdrażamy strony www ze sklepami dedykowanymi sprzedaży produktów wirtualnych w tym kursów online

      Produkcja kursów

      Tworzymy kursy i testy na zlecenie Klienta. Kursy tworzymy w programie Lectora i innych